Darmowa dostawa
przy zamówieniu powyżej 300 zł
608-378-876, 882-017-338
złóż zamówienie telefoniczne
Zwrot towaru do 14 dni
Masz pytania? Napisz!
biuro@narzedziswiat.pl

Szeroka gama miar budowlanych dostępnych na rynku obejmuje miary zwijane, składane, drewniane, metalowe i wykonane z tworzyw sztucznych. Dużą popularnością cieszą się modele jedno-, dwu-, trzy- i pięciometrowe. Poprawnie użytkowane miarki budowlane mogą służyć nam niezawodnie przez długie lata. Tematyka niniejszego artykułu obejmuje zagadnienia dotyczące miar budowlanych, w tym ich rodzajów, materiałów, z których najczęściej wykonuje się miary oraz czołowych producentów.

Miarka: zwijana czy drewniana?

Decydując się na zakup miarki budowlanej stajemy przed wyborem zakupu miary zwijanej lub składanej. Oba te rodzaje posiadają swoich zwolenników, jak również przeciwników. Na zakup której miarki się zdecydować?

Miary składane drewniane polecane są stolarzom, cieślom i fachowcom z branży meblarskiej. Wyróżnia je duża sztywność, niska waga i korzystna cena. W zależności od modelu możemy spotkać się z miarką drewnianą ze skalą namalowaną lub nadrukowaną. Dużym atutem miar drewnianych jest ich proekologiczny charakter. Miary takie niemal w całości wykonane są z drewna. Jedynie przeguby łączące poszczególne odcinki miarki wykonuje się z metalu.

Miary zwijane to miary stalowe lub gumowe. W odróżnieniu od miar składanych ich długość może sięgać nawet kilkudziesięciu metrów. Są wysoce poręczne, trwałe i uniwersalne. Wybierając miarę zwijaną warto zadbać o to, by była wyposażona w blokadę i zaczep do paska. To praktyczne udogodnienia, które znacząco poprawią komfort użytkowania przyrządu.

Podstawowe parametry miar

Decydując się na zakup miarki budowlanej warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które wpływają na trwałość przyrządu, jego cenę oraz funkcjonalność.

Długość to jeden z podstawowych właściwości miar budowlanych. W sklepach znajdziemy miary jednometrowe (często wykonane z jednego, długiego kawałka drewna, przypominające linijkę) oraz takie, których długość wynosi nawet 50m.

Dokładność informuje o precyzji wykonania skali miary i ma duży wpływ na jej cenę. Najdokładniejsze są miary budowlane o klasie dokładności I. W sprzedaży najczęściej spotyka się miary klasy II.

Wykończenie miar budowlanych ma duże znaczenie nie tylko z uwagi na efekt wizualny, lecz także wpływa na jej żywotność. Sposób, w jaki naniesiono skalę na miarę drewnianą oraz jej lakierowanie zabezpieczające przed wilgocią i promieniowaniem UV ma ogromny wpływ na trwałość przyrządu i komfort jego użytkowania.

Dodatkowe funkcje takie jak np. przycisk blokady w miarach zwijanych, hak lub zaczep do paska nie są niezbędne, jednakże znacząco ułatwiają korzystanie z przyrządu i zwiększają jego stosowalność.

miara-zwijana-50-m-pcv-tasma-miernicza-c1350.jpg

Z jakiego materiału powinna być miarka?

Miary budowlane powszechnie wykonuje się z drewna, metali i tworzyw sztucznych. Powyżej wymieniono zalety miarek drewnianych. Dodatkowo należy zaznaczyć, że w ich przypadku duże znaczenie ma zastosowanie odpowiednich substancji konserwujących chroniących przyrząd przed ścieraniem i starzeniem. Miarki metalowe i wykonane z tworzyw sztucznych są często bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć.

Kryteria wyboru miar

Podczas wyboru miarek budowlanych warto zwrócić uwagę nie tylko na ich długość lecz także na inne parametry. W zależności od precyzji koniecznej podczas realizacji danego zadania warto zainwestować w miarę klasy I lub zaoszczędzić i wybrać tańszy model klasy II lub III. Istotne są także warunki, w jakich miarka będzie użytkowana, np. w otoczeniu wilgotnym konieczne może okazać się stosowanie miar plastikowych odpornych na rdzewienie i nie absorbujących wody.

Jaki producent jest najlepszy?

Szeroka gama metrówek dostępnych na rynku obejmuje wyroby takich producentów jak Stanley, Milwaukee, Hultafors, Sola, Dewalt, Supra, Kamelon, Jobi i wiele innych. Niełatwo zdecydować która marka jest najlepsza. W trakcie wyboru przyrządu warto kierować się nie logo producenta, lecz jakością wykonania produktu. Wyroby niskiej klasy szybko mogą ulec zniszczeniu, zatracając wartości użytkowe.

Powiązane produkty

1-milimetrowa plastikowa miara składana 08-13210

4.00 zł

Miara ze stali nierdzewnej 1000mm 08-14012

33.00 zł

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera i odbierz kod rabatowy -5% na zakupy.
Kod rabatowy otrzymasz na podany przez Ciebie adres e-mail.