Darmowa dostawa
przy zamówieniu powyżej 300 zł
608-378-876, 882-017-338
złóż zamówienie telefoniczne
Zwrot towaru do 14 dni
Masz pytania? Napisz!
biuro@narzedziswiat.pl

Ceniony za wysoką niezawodność i użyteczność łom budowlany powszechnie stosowany jest przez cieśli, brukarzy i na terenie budowy. W poniższym artykule znajdziecie informację o rodzajach łomów, ich budowie i zastosowaniu.

Jak jest zbudowany łom?

Klasyczny łom wyglądem przypomina wygięty pręt zakończony pazurem przeznaczonym do wyciągania gwoździ. Drugi koniec breszki najczęściej jest spłaszczony, co znacząco ułatwia jej umiejscowienie w szparze podczas wyważania np. drzwi. Konstrukcja łomu została przemyślana tak, by zminimalizować siłę potrzebną do jego użycia, dzięki czemu w prosty i szybki sposób można wyciągać nawet głęboko osadzone gwoździe.

Rodzaje łomów

Z uwagi na budowę i zastosowanie łomów wyróżniamy cztery podstawowe kategorie:

Łomy ciesielskie wykorzystuje się do wyciągania wbitych gwoździ. W porównaniu do pozostałych modeli ich długość jest stosunkowo mała - od 300 do 1000 mm, natomiast przekrój wynosi ok. 20 mm. Do cech charakteryzujących łomy ciesielskie należą także duży kąt wygięcia ramienia i szeroki pazur odpowiednio dopasowany do gwoździ ciesielskich.

Łomy brukarskie w odróżnieniu od ciesielskich są bardzo masywne, ciężkie i długie. Wykorzystuje się je w trakcie prac brukarskich do podnoszenia płyt chodnikowych, demontażu kostki brukowej, itp. Ich kształt różni się nieznacznie od klasycznej formy łoma. Posiada specjalną nóżkę oraz uchwyty dla pewnego chwytu. Rękojeść łomów brukarskich często pokrywa się materiałem antypoślizgowym dla poprawy komfortu i bezpieczeństwa pracy.

Łomy budowlane to mocne, grube i długie narzędzia przeznaczone do prac ogólnobudowlanych związanych z demontażem. Zakres długości łomów budowlanych zawiera się między 1000 a 1600 mm a przekrój między 24 a 30 mm. To profesjonalne narzędzie często wykonane z trwałych, odpornych na zniszczenie materiałów.

Łomy uniwersalne to narzędzia stanowiące popularne uzupełnienie przydomowych skrzynek na narzędzia. Długość 300-800mm jest odpowiednia np. do wyciągania gwoździ lub podważania różnorakich elementów podczas majsterkowania.

zestaw-lyzki-montazowe-lomy-do-listw-3el-xt090.jpg

Łomy i łapki - z czego są zbudowane?

Łomy wykonuje się ze stali narzędziowej, hartowanej lub kutej. Niekiedy pokrywa się je warstwą lakieru lub cynku co dodatkowo zwiększa ich żywotność zabezpieczając przed korozją.

Coraz większą popularnością cieszą się także łomy aluminiowe. Z uwagi na niską wagę komfort pracy breszką aluminiową jest znacznie wyższy, a jej wytrzymałość niczym nie odbiega od modeli stalowych.

Najwyższej jakości łomy produkowane są ze specjalnie wzmacnianych stali, np. sprężynowej lub wysokowęglowej ulepszanej cieplnie.

Zastosowanie łomów

Łomy stosowane są zarówno przez majsterkowiczów realizujących drobne prace przydomowe, jak również przez specjalistów takich jak cieślowie, brukarze i pracownicy branży budowlano-remontowej. Popularnie wykorzystuje się je do kruszenia, łamania, wyważania i rozbijania różnorakich elementów. Częstym zastosowaniem łomów, szczególnie ciesielskich, jest również wyciąganie wbitych gwoździ.

lom-600-mm.jpg

Domowe łapki i łomy

Wybierając łomy i łapki do użytku domowego warto zadbać o wszechstronność narzędzia. Dobrym wyborem będą łapki do gwoździ i łomy uniwersalne wykonane ze stali. Warstwa lakieru lub cynku będzie dodatkowym atutem, ponieważ zapewni ochronę antykorozyjną. Długość łomu wynosząca od 300 do 800 mm jest odpowiednia dla większości prac domowych. Inwestując w breszkę warto wybrać model wyposażony w odpowiednio ukształtowaną racicę do wyciągania gwoździ, a także płaskie zakończenie do podważania. Dzięki temu łom doskonale sprawdzi się zarówno podczas prac przydomowych, jak i w trakcie hobbystycznego majsterkowania.

Powiązane produkty

Łom 1000mm 08-19427

69.00 zł

Łom 400mm 80-19424

28.00 zł

ŁOM WYGIĘTY 3sztuki WYCIĄGACZ BRECHA ŁAPKA WYTRYCH KOMPLET ŁOMY 3SZT S-LINE

67.65 zł

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera i odbierz kod rabatowy -5% na zakupy.
Kod rabatowy otrzymasz na podany przez Ciebie adres e-mail.