Darmowa dostawa
przy zamówieniu powyżej 300 zł
608-378-876, 882-017-338
złóż zamówienie telefoniczne
Zwrot towaru do 14 dni
Masz pytania? Napisz!
biuro@narzedziswiat.pl

Rękawice ochronne są jednym z podstawowych elementów odzieży BHP. Izolują ludzkie dłonie przed czynnikami szkodliwymi, zabezpieczając je przed urazami. W artykule wyjaśniamy w jakich sytuacjach konieczne jest stosowanie profesjonalnych rękawic ochronnych, opisujemy podstawowe rodzaje rękawic BHP oraz dajemy wskazówki jak dobrać odpowiednie rękawiczki do pracy.

Kiedy używanie rękawic BHP jest konieczne?

Rękawice robocze to element odzieży ochronnej przeznaczony do ochrony dłoni przed czynnikami takimi jak wysoka i niska temperatura, substancje chemiczne, uszkodzenia mechaniczne i zagrożenia mikrobiologiczne. Należy je stosować nawet w przypadku niewielkiego ryzyka otarć lub skaleczenia. Rękawice ochronne skutecznie zabezpieczają także przed brudem, dlatego warto po nie sięgać w trakcie prac ze smarami, olejami, itp.

Z uwagi na poziom gwarantowanej ochrony, rękawiczki BHP dzielone są na 3 kategorie. Do prostych prac o niskim poziomie zagrożenia przeznaczone są rękawice kategorii 1. Zabezpieczają przed niewielkimi uszkodzeniami naskórka i poprawiają komfort pracy. To dobry wybór dla osób pracujących w ogrodzie, przeprowadzających prace budowlano - remontowe i porządkowe. Rękawice 2 kategorii chronią przed ryzykiem średniego stopnia, tzn. przed chemikaliami, temperaturą do 100°C i uszkodzeniami mechanicznymi takimi jak przebicie i przecięcie. Rękawiczki ochronne kategorii 3 to akcesoria chroniące przed poważnymi czynnikami zagrażającymi zdrowiu i życiu użytkowników. Korzystają z nich osoby mające kontakt z prądem elektrycznym, agresywnymi środkami chemicznymi, zagrożeniem biologicznym oraz temperaturą powyżej 100°C i poniżej -50°C.

rekawice-spawalnicze-mocne-skorzane-nic-kewlar-11.jpg

Rękawice do zadań specjalnych - rodzaje

W zależności od rodzaju zagrożenia wyróżnia się rękawice BHP:

  • do ochrony przed zagrożeniem termicznym, w tym rękawice dla spawaczy, kowali i dla strażaków.
  • do ochrony przed zagrożeniami mechanicznymi, w tym rękawice zabezpieczające przed przecięciem piłą łańcuchową. Osoby zajmujące się pracami remontowo - budowlanymi często sięgają po rękawice antyprzecięciowe.
  • do ochrony przed chemikaliami
  • do ochrony przed zagrożeniem biologicznym
  • do ochrony przed prądem elektrycznym
  • antywibracyjne

Z jakich materiałów wykonuje się rękawice robocze?

Rynek rękawic BHP jest niezwykle szeroki. Jednym z najpopularniejszych materiałów, z których wykonuje się rękawiczki ochronne jest drelich. Produkuje się z niego rękawice zabezpieczające przed otarciami, wykorzystywane np. podczas przenoszenia różnych produktów. Rękawice gumowe, lateksowe i winylowe chronią przed wilgocią, lecz są często produktem jednorazowym. Dużą wytrzymałością charakteryzują się rękawice skórzane wykonane ze skóry świńskiej, bydlęcej lub koziej. Zapewniają wysoki komfort użytkowania, są mocne i sprawdzają się w trakcie cięższych prac. Rękawice robocze powlekane poliuretanem zapewniają dobrą ochronę dłoni przed otarciami i brudem. Rękawice zimowe robocze wykorzystywane podczas prac w niskich temperaturach często ociepla się kożuchem lub polarem.

Jak dobrać odpowiednie rękawice ochronne?

Rękawice robocze produkowane są w rozmiarach od 6 do 11. Odpowiednio dopasowane rękawiczki powinny przylegać do dłoni, lecz nie krępować ruchów. Duże znaczenie ma komfort pracy dłonią, dlatego szwy i zgrubienia utrudniające pracę są zdecydowanie niepożądane. Wygodnym rozwiązaniem jest także ściągacz lub rzep zapinany wokół nadgarstka.

Rękawice robocze - ceny

Ceny rękawiczek roboczych wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych za parę. Ich wartość jest uwarunkowana materiałem, z którego wykonano rękawice oraz ich jakością. Bywa, że dwie na pozór identyczne pary rękawic różnią się diametralnie, np. grubością skóry, a co za tym idzie wytrzymałością, żywotnością i poziomem ochrony. Wybierając odzież BHP w pierwszej kolejności należy kierować się nie ceną, lecz przeznaczeniem i gwarantowanym poziomem ochrony przed ryzykiem.

Powiązane produkty

MOCNE RĘKAWICE skórzane Robocze 10,5 Budowlane OK 07-RLCJMY

-15%
9.29 zł 7.90 zł

Rękawica 08-50523

12.00 zł

RĘKAWICE SPAWALNICZE MOCNE SKÓRZANE NIĆ KEWLAR 11 FRĘKAWICE SPAWALNICZE KRAKAU

9.99 zł

Skórzane rękawiczki, rozmiar 11 08-50518

11.00 zł

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera i odbierz kod rabatowy -5% na zakupy.
Kod rabatowy otrzymasz na podany przez Ciebie adres e-mail.