przy zamówieniu powyżej 300 zł
złóż zamówienie telefoniczne
biuro@narzedziswiat.pl
17.12.2020
Opalarka i jej zastosowanie. Jak wybrać opalarkę?
Opalarka jest popularnym elementem wyposażenia warsztatów. Cechą wyróżniającą opalarki jest przede wszystkim wszechstronne zastosowanie. Można ją wykorzystać do roztapiania, rozmrażania, usuwania powłok lakierniczych, itp. W wielu sytuacjach znacząco skraca czas pracy i podnosi jej efektywność. W niniejszym artykule przybliżamy zagadnienia dotyczące opalarek. Opisujemy ich wady, zalety oraz mówimy o tym czym powinna wyróżniać się dobra opalarka.
Czym jest opalarka?
Opalarka to elektronarzędzie generujące strumień gorącego powietrza w temperaturze od 50°C do 650°C. Elementem zasilającym opalarkę jest silnik elektryczny napędzający wentylator. Powietrze zasysane przez opalarkę omywa grzałkę, a następnie kierowane jest przez dyszę na zewnątrz. Ważnym elementem opalarek elektrycznych jest także sterownik regulujący temperaturę pracy. W przypadku tańszych modelu regulacja przebiega skokowo, a w droższych płynnie.
Zastosowanie opalarek
Zastosowanie opalarek jest naprawdę wszechstronne. Popularnie wykorzystuje się je podczas usuwania starych powłok lakierniczych, przyklejania oklein meblowych i zaciskania rurek termokurczliwych. Ponadto, opalarki elektryczne są niezwykle przydatne w trakcie odmrażania różnorakich instalacji, rur, itp. Specjaliści sięgają po nie podczas lutowania i odlutowywania. Dobrze sprawdzają się także podczas zgrzewania tworzyw sztucznych i różnorodnych folii specjalistycznych. Z opalarek można korzystać także w warunkach domowych, np. do rozpalania grilla lub ogniska.
Co powinna posiadać opalarka?
Dobra opalarka jest uniwersalna, niezawodna i efektywna. W trakcie zakupów warto zwrócić uwagę na następujące parametry:
- moc elektryczna - im wyższa, tym wyższą temperaturę powietrza generuje opalarka oraz tym bardziej wydajne jest urządzenie;
- wydajność - to cecha informująca o ilości powietrza, którą w jednostce czasu przetłacza turbina. Im wyższa jest wydajność opalarki tym lepiej;
- temperatura rozgrzanego powietrza - najlepiej, by była to wartość regulowana. Najbardziej uniwersalne są opalarki elektryczne, dla których temperatura powietrza opuszczającego dyszę może wynosić od kilkudziesięciu do ok. 700°C.
- wyświetlacz - to funkcja dodatkowa, konieczna wyłącznie w przypadku zastosowań profesjonalnych. Znacząco ułatwia ustawianie innych parametrów opalarki;
- materiał - w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo i komfort pracy oraz na żywotność urządzenia.
Rodzaje opalarek
Największą popularnością cieszą się opalarki elektryczne przewodowe. Doskonale sprawdzają się podczas profesjonalnych prac prac, takich jak np. usuwanie powłok lakierniczych oraz w trakcie prac domowych, np. podczas rozpalania grilla. Chętnie stosowane są także opalarki akumulatorowe, choć czas ich pracy nie przekracza max. 20 minut, a temperatura 400°C.
Planując długą pracę warto sięgnąć po bezprzewodową opalarkę gazową. Jest ona dużo bardziej ekonomicznym wyborem w porównaniu do opalarki elektrycznej. Jej działanie polega na rozgrzaniu powietrza w komorze spalania. Może być stosowana w licznych sytuacjach, niezależnie od czasu i miejsca.
Odmianą opalarek gazowych są opalarki na naboje gazowe. Doskonale uzupełniają zestaw narzędzi w przydomowym warsztacie. Są bezpieczne, lekkie i można je wykorzystywać w miejscach pozbawionych zasilania energią elektryczną.
Opalarki z wyższej półki
Opalarka elektryczna z regulacją temperatury to najbardziej popularny sprzęt tego typu. Jej budowa oraz działanie są dość proste. Bardziej zaawansowane modele opalarek posiadają elektroniczne wyświetlacze LCD informujące użytkownika np. o bieżącej wartości temperatury powietrza opuszczającego dyszę. Ponadto, przydatnym akcesorium jest łatwa do zdjęcia osłona termiczna, umożliwiająca sprawną wymianę akcesoriów. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę także na odpowiednie etui na opalarkę, w postaci np. walizki ułatwiającej wygodny transport urządzenia.
Najlepsze opalarki posiadają w zestawie rączkę i różnorakie końcówki skrobaka, a także zestaw nakładek na dyszę.