Darmowa dostawa
przy zamówieniu powyżej 300 zł
608-378-876, 882-017-338
złóż zamówienie telefoniczne
Zwrot towaru do 14 dni
Masz pytania? Napisz!
biuro@narzedziswiat.pl

Opalarka jest popularnym elementem wyposażenia warsztatów. Cechą wyróżniającą opalarki jest przede wszystkim wszechstronne zastosowanie. Można ją wykorzystać do roztapiania, rozmrażania, usuwania powłok lakierniczych, itp. W wielu sytuacjach znacząco skraca czas pracy i podnosi jej efektywność. W niniejszym artykule przybliżamy zagadnienia dotyczące opalarek. Opisujemy ich wady, zalety oraz mówimy o tym czym powinna wyróżniać się dobra opalarka.

Czym jest opalarka?

Opalarka to elektronarzędzie generujące strumień gorącego powietrza w temperaturze od 50°C do 650°C. Elementem zasilającym opalarkę jest silnik elektryczny napędzający wentylator. Powietrze zasysane przez opalarkę omywa grzałkę, a następnie kierowane jest przez dyszę na zewnątrz. Ważnym elementem opalarek elektrycznych jest także sterownik regulujący temperaturę pracy. W przypadku tańszych modelu regulacja przebiega skokowo, a w droższych płynnie.

Zastosowanie opalarek

Zastosowanie opalarek jest naprawdę wszechstronne. Popularnie wykorzystuje się je podczas usuwania starych powłok lakierniczych, przyklejania oklein meblowych i zaciskania rurek termokurczliwych. Ponadto, opalarki elektryczne są niezwykle przydatne w trakcie odmrażania różnorakich instalacji, rur, itp. Specjaliści sięgają po nie podczas lutowania i odlutowywania. Dobrze sprawdzają się także podczas zgrzewania tworzyw sztucznych i różnorodnych folii specjalistycznych. Z opalarek można korzystać także w warunkach domowych, np. do rozpalania grilla lub ogniska.

opalarka-elektryczna-2000w-2-biegi-cyfrowa-reg-new.jpg

Co powinna posiadać opalarka?

Dobra opalarka jest uniwersalna, niezawodna i efektywna. W trakcie zakupów warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • moc elektryczna - im wyższa, tym wyższą temperaturę powietrza generuje opalarka oraz tym bardziej wydajne jest urządzenie;
  • wydajność - to cecha informująca o ilości powietrza, którą w jednostce czasu przetłacza turbina. Im wyższa jest wydajność opalarki tym lepiej;
  • temperatura rozgrzanego powietrza - najlepiej, by była to wartość regulowana. Najbardziej uniwersalne są opalarki elektryczne, dla których temperatura powietrza opuszczającego dyszę może wynosić od kilkudziesięciu do ok. 700°C.
  • wyświetlacz - to funkcja dodatkowa, konieczna wyłącznie w przypadku zastosowań profesjonalnych. Znacząco ułatwia ustawianie innych parametrów opalarki;
  • materiał - w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo i komfort pracy oraz na żywotność urządzenia.

Rodzaje opalarek

Największą popularnością cieszą się opalarki elektryczne przewodowe. Doskonale sprawdzają się podczas profesjonalnych prac prac, takich jak np. usuwanie powłok lakierniczych oraz w trakcie prac domowych, np. podczas rozpalania grilla. Chętnie stosowane są także opalarki akumulatorowe, choć czas ich pracy nie przekracza max. 20 minut, a temperatura 400°C.

Planując długą pracę warto sięgnąć po bezprzewodową opalarkę gazową. Jest ona dużo bardziej ekonomicznym wyborem w porównaniu do opalarki elektrycznej. Jej działanie polega na rozgrzaniu powietrza w komorze spalania. Może być stosowana w licznych sytuacjach, niezależnie od czasu i miejsca.

Odmianą opalarek gazowych opalarki na naboje gazowe. Doskonale uzupełniają zestaw narzędzi w przydomowym warsztacie. Są bezpieczne, lekkie i można je wykorzystywać w miejscach pozbawionych zasilania energią elektryczną.

Opalarki z wyższej półki

Opalarka elektryczna z regulacją temperatury to najbardziej popularny sprzęt tego typu. Jej budowa oraz działanie są dość proste. Bardziej zaawansowane modele opalarek posiadają elektroniczne wyświetlacze LCD informujące użytkownika np. o bieżącej wartości temperatury powietrza opuszczającego dyszę. Ponadto, przydatnym akcesorium jest łatwa do zdjęcia osłona termiczna, umożliwiająca sprawną wymianę akcesoriów. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę także na odpowiednie etui na opalarkę, w postaci np. walizki ułatwiającej wygodny transport urządzenia.

Najlepsze opalarki posiadają w zestawie rączkę i różnorakie końcówki skrobaka, a także zestaw nakładek na dyszę.

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do newslettera i odbierz kod rabatowy -5% na zakupy.
Kod rabatowy otrzymasz na podany przez Ciebie adres e-mail.


Notice: tempnam(): file created in the system's temporary directory in /var/www/clients/client0/web1/web/vendor/doctrine/cache/lib/Doctrine/Common/Cache/FileCache.php on line 251

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 60554 bytes written, possibly out of free disk space in /var/www/clients/client0/web1/web/vendor/doctrine/cache/lib/Doctrine/Common/Cache/FileCache.php on line 254